poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Co wpływa na aktywność fizyczną ? O czym powinieneś pamiętać.

O czym na pewno wiesz tylko zapomniałeś? Zapewne o tym , że każdy z nas posiada predyspozycje do uprawiania określonej dziedziny sportu. Czynniki warunkujące naszą aktywność, siłę, gibkość itp. 
                                                       Płeć
Do jedenastego roku życia, chłopcy i dziewczęta rozwijają się bardzo podobnie, później różnice zostają stają się coraz bardziej widoczne. Mięśnie u płci męskiej rosnę o 50% szybciej niż u kobiet, warunkuje to testosteron, który promuje wzrost masy mięśniowej. Dzięki  czemu kobieta bez odpowiedniej "suplementacji" nie będzie wyglądała jak Arnold.
Kości u męskiej części naszej populacji, są cięższe i masywniejsze. Mają również większą miednicę, co ułatwia przenoszenie siły z nóg na korpus.
Kobiety są bardziej gibkie, nie ważne ile maja lat. Proporcje ilości elastyny i kolagenu są bez  porównania większe.

Wiek 
Przeważnie największą sprawność motoryczną maja osoby w           wieku 20-30 lat - piszę przeważnie, bo to teraz różnie może być     :) Po trzydziestym roku życia mięśnie stają się słabsze, kości   lżejsze, spada akcja serca, stawy stają się silniejsze, spada             motoryka, wzrasta ilość tkanki tłuszczowej. Po czterdziestym       piątym  roku, organizm słabnie i dotykają go różne choroby związane ze starzeniem tkankowym . Pojawiają się również             choroby cywilizacyjne.

Dieta- JESTEŚ TYM CO PRZYSWAJASZ
To co zdziałasz dietą to aż 70% procent twojej wymarzonej sylwetki. To jadłospisem można starać się kontrolować poziom kortyzolu, wyrzuty insuliny, zapotrzebowanie energetyczne. Dietą jesteśmy nawet w stanie kontrolować jakość "zakwasów" czy nawet kontrolować HASHIMOTO. Dobry i zbilansowany jadłospis jest absolutną podstawą zdrowego i aktywnego trybu życia.


Odpoczynek- REGENERACJA
Każda osoba wykonująca czynności dnia codziennego, dodatkowo uczęszczająca na trening musi odpoczywać. To dzięki odpoczynkowi zapobiegamy stagnacji oraz problemowi przemiany materii. Odpoczynek powoduje obniżenie poziomu kortyzolu, który niekorzystnie wpływa na metabolizm białkowy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz